Природний заповідник "Розточчя"

Природний заповідник "Розточчя"

Фотогалерею про природний заповідник „Розточчя”можна переглянути тут >>>

Природний заповідник „Розточчя” був створений наказом Ради Міністрів Української РСР за N 403 від 5 жовтня 1984 р. на базі двох об’єктів природно-заповідного фонду: Державного заказника місцевого значення "Страдчанський ліс", заповідного урочища "Королева гора" та частини лісфонду Страдчанського навчально-виробничого лісокомбінату.
Місцезнаходження
 Заповідник складається з двох лісництв (Верещицьке й Ставчанське), 
 протяжність території з півночі на південь становить 8 км, із заходу на схід - 12 км, площа 2084,5 га.  Адміністрація знаходиться в смт. Івано-Франкове Яворівського району Львівської області, вул. Січових Стрільців,7  mapa
     За фізико-географічним районуванням територія Розточчя належить до Розтоцько-Опільської горбогірної області Західно-Української лісостепової провінції Лісостепової зони. За геоботанічним районуванням територія заповідника належить до Розтоцького геоботанічного округу широколистяних лісів Балтійської провінції Європейської широколистяної області. Відповідно до зоогеографічного районування – це Дністровсько-Дніпровська правобережна ділянка Східно-Європейського округу, район мішаного та листяного лісу і лісостепу Західноєвропейської підпровінції, Бореально-Європейсько-Сибірської підобласті, Палеарктичної області.
Штат
У штаті заповідника є  адміністративний,  природоохоронний, науковий, еколого-освітній  та господарський відділ (детальна інформація www.zaproz.com.ua)
 
НАУКОВО-ДОСЛІДНА РОБОТА
     Науково-дослідна робота ведеться відповідно до програми, затвердженої Міністерством охорони навколишнього природного середовища України  за  такими напрямками:
• географічні (метеорологічні; фенологічні);
• Ботанічні (флора та рослинність, рідкісні види);
• Лісівничі ;
• Зоологічні (безхребетні та хребетні тварини).
Щорічним науковим звітом заповідника є Літопис природи, який налічує 22 томи.  На території заповідника розташовано  дослідницькі об'єкти: лісотипологічний профіль А.П'ясецького, географічні культури сосни звичайної, у  складі  мережі  науково-дослідних стаціонарів нараховується 25  лісівничих постійних пробних площ, 3 тимчасові, 1 лісотипологічний профіль,  географічні культури сосни звичайної,   20 - пп рідкісних рослин, 4 теріологічні маршрути, 4 орнітологічних  маршрути,  2- герпетологічні маршрути, 1 орнітологічний стаціонар, 5 - ентомологічних (постійних та тимчасових),  2 феномаршрути і 5 фенопунктів.
 

Екоцентр

ptahydity
    

 

При заповіднику "Розточчя" створено навчально-просвітницький екологічний центр. В його структурі функціонує  Музей природи, гурток „Зелена школа”. Для відвідувачів проводяться тематичні екскурсії по науково-пізнавальних маршрутах.  Традиційним стали природоохоронні акції „Допоможем  птахам взимку», „Альтернативна ялинка”, „Збережем первоцвіти”, „День дерева”, „День Довкілля”.
Відвідувачі  у вольєрах можуть  побачити плямистих оленів та декоративних птахів: голубів, качок, мандаринок, колекцію фазанів та ін.

 

muzejМузей природи
Музей природи  створено у 1987 р., з 2005 р. експозиція знаходиться у новому,  сучасному  приміщенні. Експозиція музею побудована за систематичним принципом і демонструє флору та фауну даного регіону. Представлені колекції мінералів, фітопатологічних грибів, насіння,  безхребетних (жуків, метеликів, молюсків) та хребетних тварин (риб, плазунів, птахів, ссавців), фотовиставка рідкісних та червонокнижних видів рослин та тварин.muzej2

 

 

 

 

 

 

Громадська організація „Природа Розточчя”
        Працівники  ПЗ "Розточчя" об’єднані у Громадську екологічну асоціацію "Природа Розточчя" (ГЕАПР),  метою якої є здійсненням громадського контролю за дотриманням природоохоронного законодавства. Ведеться моніторинг впливу на довкілля діяльності Яворівського полігону, одного з найбільших у Європі, розташованого поруч із заповідником.  ГЕАПР є членом Української річкової мережі, Дністровської робочої групи,  проводить дослідження стану малих річок  басейнів Балтійського та Чорного морів. Фонд "Відродження" фінансував видавництво буклетів "Перлина Розточчя ". У 2008 р. Асоціація виконувала проект по збереженню рідкісних змій на Розточчі.